Úvod > Novinky > Najít správný prostor k pronájmu je oříšek. A to je v Čechách přes 10 milionů metrů čtverečních skladových hal

Najít správný prostor k pronájmu je oříšek. A to je v Čechách přes 10 milionů metrů čtverečních skladových hal

18.10.2022 - Plocha průmyslových hal překonala v létě hranici 10 milionů metrů čtverečních. Přesto je volných hal k pronájmu nedostatek. Podle Romana Kučery, ředitele portálu Sklady.cz, se řada nabídek ani neinzeruje. Jak můžete získat vhodné prostory pro svůj byznys? „Obraťte se na odborníka,“ radí Kučera.

Poměrně často víme o prostorech, které jejich nájemci právě opouštějí. Daří se nám je obratem pronajmout novým klientům, takže se takové nabídky ani nedostanou na trh. Díky naší znalosti trhu máme detailní přehled o tom, co se děje. Zájemce, který hledá vhodný sklad na vlastní pěst, se sám k řadě možností vůbec nedostane.

V posledních letech evidujeme velkou aktivitu developerů a nárůst skladových ploch. Jak již bylo zmíněno, průmyslových hal k pronájmu je u nás již více než 10 milionů metrů čtverečních, jsou však fakticky obsazeny. Další výstavba běží, a to jak pro už zasmluvněné klienty, tak z části spekulativní – tedy bez předem známého nájemce. Na našem portálu SKLADY.CZ najdou zájemci na výběr z mnoha možností skladů a hal k pronájmu, které jsou už ve výstavbě, a tudíž k nastěhování během několika týdnů. Nacházejí se v atraktivních lokalitách v blízkosti hlavních silničních tahů nebo v cenově dostupnějších béčkových halách.

 

Váš portál nabízí přes 700 možností pro pořízení vhodné průmyslové nemovitosti a sám říkáte, že dokážete vhodné prostory vyhledat. Čím to je, že na trhu převládá názor, že není z čeho vybírat?

Většina prostor, které jsou na trhu dostupné, se nyní nachází v tzv. béčkových lokalitách nebo se jedná o haly připravené do výstavby. Jsou sice na atraktivních místech a navržené ve špičkové kvalitě, dostupné však budou až během 6–12 měsíců, což stávající aktuální poptávku neřeší. V případě požadavku na skladovací halu od 5 000 m2 výše na trhu mnoho možností není, i přesto se nám díky silné databázi podaří požadavky klientů ve většině případu uspokojit.

Nedostatek volných hal dává prostor pro spekulativní výstavbu (tzn. stavba haly, aniž by byl předem znám její nájemce). Staví se dnes v Čechách spekulativně, a pokud ano, pak ve kterých lokalitách?

Ano, někteří developeři již před několika měsíci zahájili spekulativní výstavbu skladovacích hal v lokalitách, kde předpokládali růst poptávky. Mezi tyto lokality řadíme Prahu a Středočeský kraj, Plzeňsko, Brno a Ostravu. Se spekulativní výstavbou ve větším měřítku však většina developerů váhá s ohledem na situaci s energiemi a rizikem možného ekonomického útlumu. Přesto všichni, kteří se do spekulativní výstavby v posledních 24 měsících pustili, mají své haly plně obsazeny.

Jaká je situace na Slovensku? Potýkají se nájemci se stejnou situací jako u nás?

Na slovenském industriálním trhu vnímáme situaci obdobně, jen o trochu méně vypjatou. Ceny se stále pohybují asi o 25–30 % níže, než je průměr v České republice, ovšem poptávku cítíme silnou. Se znalostí místního prostředí vyřizujeme poptávky v této lokalitě velmi úspěšně.

Co byste doporučil firmě, která potřebuje rozšířit své plochy, a ve svém okolí žádnou vhodnou halu nenašla?

Spojit se námi a naši konzultanti společně se zájemcem vytipují správnou lokalitu a veškeré dostupné možnosti výstavby haly na míru dle přesných požadavků klienta. V rámci našeho servisu klienta provedeme všemi úskalími celého procesu.

Zdroj HN

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.