Úvod > Novinky > 6 změn, které přinese umělá inteligence do oblasti skladování

6 změn, které přinese umělá inteligence do oblasti skladování

15.12.2017 - UI neboli umělá inteligence (anglicky: Artificial Inteligence - AI) je pojmem, o kterém se mluví a stejně tak se stále více zavádí do praxe. Umělá inteligence je horký trend napříč obory a jedno z největších uplatnění má v logistice. Důvod je jasný – konkrétně v logistice jde totiž o rychlost, přesnost a bezchybnost, a to jsou přednosti právě UI.

Očekávaný vliv umělé inteligence na skladování

Zřejmě nejrychlejší a nejmasivnější se očekává nástup umělé inteligence do logistiky skladování, manipulace a interní dopravy. Díky tomu dojde k prudkému navýšení výkonů, snížení provozních výdajů, to znamená celkově k prudkému zvýšení produktivity práce.

Vero Solutions přišlo s velmi zajímavou infografikou pod názvem How will AI transform the smart warehouse. Pomocí této infografiky představuje revoluci ve skladování a ukazuje na příkladech. Stačí kliknout na 6 různých oblastí ve skladu a uvidíte, co se zde s nástupem umělé inteligence změní.

Podívejte se na kátký výtah toho, co se v infografice dozvíte a čím přispěje umělá inteligence k zefektivnění logistických procesů a celého skladovacího systému:

  • Produktivita - sníží se chybovost a každoročně se ušetří stovky tisíc

  • Efektivní komunikace - vyloučí se šum a nepřesnosti, bude rychlejší a realizovaná v okruhu až 150 m

  • Skladové operace - ve skladech se vše zautomatizuje a roboti nahradí zaměstnance při opakovaných činnostech, především těch, kde je vyšší riziko chybovosti

  • Zaměstnanecké mzdy - ušetří se nejen na mzdách, úspory budou plynout i ze skladovacích operací a provozních nákladů

  • Roboti - snadno bude dosaženo KPI, protože v inteligentním skladu stačí revolučním robotů pouhých 5 minut k „odpočinku“ - nabíjení, jinak mohou pracovat bez omezení

  • Inventarizace - sníží se náklady na inventarizaci a firmy ušetří ročně spoustu peněz, kterou mohou investovat do rozvoje samotného podnikání

Umělá inteligence podněcuje strach o pracovní místa

Ne všichni vítají nástup nové éry strojů a robotů s nadšením. Jak vyplývá z předchozích šesti bodů, nahradí roboti při některých činnostech zaměstnance a lidé se proto bojí o svá pracovní místa. Vývoj ale nejde zastavit. Lidé chtějí víc, chtějí se mít lépe, méně se nadřít a užívat si maximální komfort.

Ačkoliv je nepříjemné, že lidé mohou přijít o pracovní místa, měli by se zamyslet v první řadě sami nad sebou. Jsou to právě lidé, kteří jsou stále náročnějšími zákazníky. Když si objednají zboží, chtějí je mít doma do pár hodin, kvalitní a běda, jestli nastane nějaká chyba.

Nic není ovšem tak horké, jak se zdá. Odjakživa některá zastaralá místa končí a nová vznikají. A to je právě to - nová místa i vznikají, nejde jen o nahrazení starých míst. Jen je potřeba se něčemu novému naučit a možná to je ten problém. Takže se není čeho bát, jen je třeba novou éru umělé inteligence přijmout.

Například německý e-commerce prodejce Otto využívá systém umělé inteligence pro nákup dodavatelů a odhadování poptávky. Výsledkem je, že se objem skladových zásob snížil o pětinu a počet vráceného zboží se za rok snížil o dva miliony. Chrání se tím jak životní prostředí, protože se posílá méně balíků, tak je více spokojených zákazníků, kteří dostávají svoje zboží dřív. Zároveň umělá inteligence nenahradila žádné zaměstnance, naopak, firma jich v konečném důsledku najala ještě více.

Které oblasti zasáhne umělá inteligence nejvíce

Samozřejmostí je doručování, tam už to funguje. Vyprávět by vám o tom mohli velikáni jako Amazon nebo Netflix. Ti díky využití umělé inteligence dokážou předvídat chování svých zákazníků a lépe doručovat objednané zásilky. Dále umělá inteligence působí v marketingu či překladatelství a postupně vstupuje také do medicíny, médií, práva, bankovnictví či průmyslu. V budoucnu se odhaduje, že plně nahradí řidiče, právníky nebo lékaře.

Zní to neuvěřitelně, ale představte si, že by se například u operací vyloučilo riziko selhání lidského faktoru a tím by se zachránilo mnohem více lidských životů. To může platit také například pro řízení kamionů na dlouhé trasy, kdy stačí drobná nepozornost, mikrospánek a stane se nehoda se ztrátami na životech i mnoha tisícovými ztrátami na majetku.

Umělá inteligence je budoucnost, a to nejen v logistice!

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.