Úvod > Novinky > Amazon si patentoval náramek pro zaměstnance. S okrasou zápěstí to nemá ovšem nic společného.

Amazon si patentoval náramek pro zaměstnance. S okrasou zápěstí to nemá ovšem nic společného.

9.2.2018 - Největší internetový obchod světa si patentoval náramek pro zaměstnance. Podle firmy má zaměstnancům usnadnit a zefektivnit práci ve skladech. Díky tomuto „šperku“ budou moci v Amazonu sledovat doslova každý pohyb zaměstnanců. Ti už si teď kvůli přísnému dohledu a požadavkům často připadají „jako roboti“.

amazon

Když se ruka zaměstnance blíží k výrobkům, které má vyskladnit, začne náramek s různou intenzitou vibrovat. Díky této bezdrátové technologii navíc náramek sleduje pozici zaměstnance ve skladu. Na několik patentů k těmto náramkům upozornil mezi prvními server Geek Wire.

Je to konkurenční boj, v rámci něhož se Amazon snaží neustále zkracovat čas na trase objednávka-zákazník. Jde o časový úsek od zadání objednávky zákazníkem, tedy když zákazník „klikne“ na objednávku v obchodu, a kdy zboží dostane do ruky. Firmě se v tomto směru daří, její akcie rostou a z jejího šéfa a zakladatele Jeffa Bezose se loni stal nejbohatší muž světa.

Nová technologie dokáže ještě detailněji sledovat rychlost, přestávky a efektivitu každého zaměstnance a tím ho připravit i o poslední zbytky soukromí. A to je samozřejmě choulostivá záležitost. Jak popisují opakovaně americká média, Amazon na dělníky i manažery klade již tak velmi vysoké nároky.

Firma se brání – uvolníme lidem ruce

Jeden ze zaměstnanců pro deník New York Times popsal, že se „cítil jako robot“ a jednoho dne z vyčerpání omdlel. „Není čas ani si dojít na záchod,“ tvrdil s vysvětlením, že pokud zaměstnanec nesplní přísně nastavené cíle, je propuštěn.

Koncem loňského roku dokonce vedení francouzské divize Amazonu vymyslelo kontroverzní soutěžní hru. Zaměstnanci skladu amerického internetového prodejce na severu Francie v obci Lauwin-Planque měli za úkol oznamovat zanedbání bezpečnostních předpisů ze strany svých nadřízených. Ten, komu se podařilo nasbírat nejvíce bodů, vyhrál dron. Psal o tom ve svém internetovém vydání francouzský deník Le Figaro.

Podle britského deníku Daily Mirror mají zaměstnanci v Amazonu tak dlouhé směny, že kolabují únavou. Někteří z nich musí povinně pracovat přesčasy, takže v práci tráví před Vánoci i 55 hodin týdně. Reportér Alan Selby pracoval pět týdnů v jednom z největších firemních skladů v Evropě v britském Tilbury, odkud se odesílá 1,2 milionu balíků ročně. Poslední směnu odpracoval na Černý pátek, kdy poptávka vrcholí a firma vydělá navíc asi 1,8 miliardy liber za jedinou noc. Na skrytou kameru zachytil pracovníky usínající ve stoje, kteří údajně musí odbavit dva balíky za minutu. Selby popisuje, jak pro dělníky, kteří se zhroutili a nezvládali plnit náročné normy, přijížděly sanitky.

V náramcích na rukou zaměstnanců kritici vidí podobnost s náramky trestaných domácím vězením.

Amazon se proti nařčení brání. Spekulace o využití patentů jsou podle něj chybné. „Každý den v provozovnách po celém světě zaměstnanci používají ruční scannery k inventuře a vyřizování objednávek. S novým nápadem, jak ho chceme v budoucnu zavést, bychom potřebnou technologii přesunuli na zápěstí pracovníků, takže bychom jim uvolnili ruce od scannerů a jejich oči od sledování obrazovek,“ uvedla firma.


 

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.