Úvod > Novinky > Americký gigant TPG koupil české sklady a výrobní haly

Americký gigant TPG koupil české sklady a výrobní haly

26.5.2019 - Americká investiční firma TPG Capital koupila většinový podíl v portfoliu moderních skladů a výrobních hal české developerské společnosti Contera. Hodnota prodaných nemovitostí činí 2,4 miliardy korun, napsal deník E15 s odkazem na informace firmy Contera. TPG a Contera zároveň vytvořily společný podnik za účelem akvizic a výstavby dalších projektů ve střední Evropě.

5663332_

Tím však společné plány s americkým partnerem nekončí. V blízké době vznikne i společný podnik s TPG, zaměřený na výstavbu nových průmyslových zón, v němž bude Contera držet dvoutřetinový podíl. „Jeden z prvních nových projektů bude v Ostravě – Hrušově, což je 35hektarový brownfield, který město Ostrava loni prodalo. Přípravné práce na výstavbě nové zóny zahájíme už letos,“ uvedl Dušan Kastl, výkonný ředitel Contery. „Naším společným plánem je víc expandovat, dosud se Contera soustředila hlavně na výstavbu v Ostravě a v okolí Prahy,“ doplnil generální ředitel a dosavadní většinový majitel Contery Tomáš Jirků.

Vzniknout tam může 130 tisíc metrů čtverečních skladů a fabrik. Investice převýší dvě miliardy korun. Contera vznikla v roce 2009. „Po deseti letech samostatného růstu, nyní díky partnerství se silným světovým investorem, můžeme zahájit novou éru rozvoje naší skupiny Contera,“ sdělil Tomáš Jirků. TPG Capital patří mezi významné globální hráče na poli privátního kapitálu. Jen realitní část firmy má pod sebou aktiva v hodnotě téměř jedenáct miliard dolarů.

Mezi nájemce v logistických parcích Contery patří nábytkářský řetězec Ikea, dodavatel automobilek Magna Automotive, e-shop s oblečením Zoot nebo velkoobchod s reklamním textilem Adler.

V Česku není TPG poprvé. Skupina spoluvlastnila jiného stavitele a investora do logistických a průmyslových hal P3. V roce 2016 jednoho z největších tuzemských majitelů skladů prodala singapurskému fondu GIC za 2,4 miliardy eur. Velká část moderních průmyslových nemovitostí změnila majitele v minulých letech. V posledním období se proto s novými sklady a továrnami v Česku příliš neobchodovalo. Akvizice TPG Capital je však již druhým obchodem v posledních šesti měsících, který naznačuje změnu trendu. Loni na podzim německý fond Deka koupil od realitní skupiny CTP tři průmyslové parky za 460 milionů eur. Obchod zahrnul celkem 430 tisíc metrů čtverečních pronajímatelných ploch.

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.