Úvod > Novinky > Automatizace hal a skladů se urychluje. Firmám chybí pracovníci i pozemky pro výstavbu

Automatizace hal a skladů se urychluje. Firmám chybí pracovníci i pozemky pro výstavbu

22.11.2017 - Investory odrazuje v tuzemsku nedostatek zaměstnanců i pozemků, které jsou vhodné pro stavbu výrobních hal a skladů. Proto se investoři přiklánějí čím dál více k automatizaci výrobních i skladovacích procesů. Automatizace výroby je ohrožena, chybí totiž kromě dělnických profesí hlavně absolventi technických oborů.

Nespokojenost investorů prohlubuje navíc růst mezd a menší vstřícnost starostů k developerské výstavbě. Před dvěma lety přivedla poradenská firma complexRE do České republiky dánského výrobce nábytku Blika. Investor přesunul výrobu do Kadaně. Přesvědčil ho o tom dostatek pracovní síly v tomto severočeském městě.

"Do Česka přišli, protože si mysleli, že je tu vyjde výroba levněji," řekl Jiří Suremka, partner společnosti complexRE. Od ledna se však zvyšuje minimální mzda a nezaměstnanost rapidně klesla. "Vše se velmi rychle změnilo, a teď ještě pociťují dopad silnější koruny," prohlásil Suremka na nedávné mezinárodní konferenci CEDEM. Dánský investor se proto kvůli nedostatku zaměstnanců poohlíží po příležitostech na Ukrajině.

"Řešením je vyšší podíl automatizace," uvedl Blake Horsley, ředitel developmentu ve skupině P3. Investoři podle něj preferují automatizaci výrobních i skladovacích procesů čím dál víc. A nejde jen o dělnické profese. "Je problém sehnat i kvalifikované inženýry," tvrdí Horsley.

Nedostatek pracovní síly řeší i developer CTP. Staví proto v sousedství svého brněnského byznysparku Ponávka nájemní dům pro 300 studentů.

Je málo absolventů technických oborů. A to ohrožuje zavedení automatizace výrobních procesů a robotizaci. "Tlak na trhu je tak obrovský, že už jsou rozebraní i studenti čtvrtých a pátých ročníků," sdělil Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT Praha. "Žijeme v době čtvrté průmyslové revoluce a to znamená, že budovy jsou plné počítačů a poptávka po průmyslové automatizaci a robotizaci roste," připomněl Mařík.

Podle něj je hlavní problém ve vzdělávacím systému. Je potřeba investovat do základních a středních škol a zvednout učitelské platy. "Neexistuje strategický plán, jak zvyšovat kvalitu učitelů na technických vysokých školách," uvedl Mařík. Problém je už na základních školách, chybí tam propagace nových technologií. Děti pak jdou studovat práva, ekonomii a humanitní obory.

Podle Maříka by vláda měla také podporovat investory s velkou přidanou hodnotou. Jde o firmy, které zaměstnávají vysoce kvalifikované pracovníky a inženýry. "Takové společnosti nepřesunou svou výrobu jednoduše do jiné země, " vysvětlil Mařík.

Do automatizace investují ve velkém e-shopy jako je Alza.cz, Mall.cz i zlínská firma HP Tronic. Ta provozuje elektroprodejny Euronics, kupuje síť Datart a v listopadu otevře své nové logistické centrum v Jirnech u Prahy. Rozlohou 30 tisíc metrů čtverečních bude nový sklad téměř o polovinu větší než ten současný v Týništi nad Orlicí. Firma plánuje během následujících tří let investovat do jeho zařízení asi čtvrt miliardy korun.

"V úsecích s automatizovanými procesy ušetříme až polovinu pracovníků," řekl Libor Křížka, ředitel logistiky v HP Tronic. Díky chytrým technologiím vyexpeduje firma až třikrát více zboží než dosud. "Tvoříme sklady nové generace, v nichž skladníci již nebudou chodit pro zboží, ale zboží přijede za nimi," komentoval Daniel Večeřa, generální ředitel HP Tronicu.

Alza.cz má v Horních Počernicích takzvanou pickovací věž, která zvládne až 400 položek za hodinu. "Ale postavit plně automatizovanou logistiku s takovým sortimentem, jako má Alza, se zatím nevyplatí," upozornil Jan Klička, ředitel logistiky v Alza.cz. 

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.