Úvod > Novinky > Češi vydělávají na polských nemovitostech – peníze výhodně ukládají do průmyslových hal

Češi vydělávají na polských nemovitostech – peníze výhodně ukládají do průmyslových hal

1.2.2022 - Regionální města ukrývají investiční perly, stačí je najít, říká expert na investice Pavel Šmíd. Nedávný prodej několika průmyslových parků to potvrzuje. Nemovitosti si mezi sebou prodali dva velcí čeští investoři. Polský trh láká svou velikostí a množstvím příležitostí, podle Šmída je však potřeba ho dobře znát. Pět průmyslových parků v Polsku nedávno změnilo svého vlastníka. Šlo přitom o obchod, kdy český vlastník prodal své zahraniční portfolio českému investičnímu fondu. Celou transakci zajistila společnost IPM a.s., která pro vlastníka nemovitosti spravovala a následně našla i jejich kupce.

Portfolio pod názvem Vestinlog nově patří investičnímu fondu Jet Investment Lease a získal ho od KKCG Real Estate Group. Industriální parky celkové ploše 174 tisíc metrů čtverečních se nacházejí v západní a centrální části Polska a ukazují, nakolik jsou zahraniční nemovitosti pro Čechy atraktivní.

„Polský trh je v mnohém podobný tomu českému, je však mnohem větší a skrývá v sobě obrovský potenciál. Události několika posledních let potvrdily, že sklady a průmyslové areály jsou bezpečnou investicí. Nemluvím přitom jen o posledních dvou letech – průmyslové nemovitosti ustály všechny krize posledních třech dekád,“ říká Pavel Šmíd, jeden ze spoluvlastníků IPM a.s..

Firma je správcovskou organizací, která pro investory vyhledává vhodné nemovitosti, vytváří z nich strategická portfolia a aktivně spravuje investiční majetek, čímž zvedá jeho hodnotu. Ve vhodný okamžik pak může dojít i k cílenému odprodeji – exitu.  V případě portfolia Vestinlog byl investorem právě Karel Komárek skrze svou KKCG Real Estate Group.

 

„Portfolio jsme začali tvořit před pěti lety; vsadili jsme na výrobní závody s dobrými nájemci a dlouhými smlouvami. Všechny haly jsou plně pronajaté, mají výbornou dopravní dostupnost a svému majiteli generují zajímavý a stabilní příjem. Jsem přesvědčený o tom, že transakce je výhodná pro obě strany,“ říká Pavel Šmíd.

Všechny parky se nacházejí ve velkých městech s dobrou infrastrukturou v západní a centrální části Polska. Svou velikostí patří každá z továren spíše k těm středně velikým a jednotlivě by jen obtížně hledaly svého kupce. „Pro lokální investory by to bylo příliš velké sousto, zatímco pro velké institucionální hráče by byla transakce příliš malá. Naše práce tedy spočívala ve vytvoření portfolia od 100 milionů EUR nahoru,“ vysvětluje Pavel Šmíd.

Výběrem jednotlivých objektů, které byly svým charakterem ke spojení do jednoho celku velmi vhodné, dodala správcovská firma nemovitostem velkou přidanou hodnotu. Celé portfolio pro investora postupně výrazně zhodnotila. „Je za tím velký kus práce, podmínkou je také velmi dobře znát místní prostředí a být na tomto trhu denně přítomen. Je to cesta, která nese své plody a po které chceme dále jít a již nyní se díváme po dalších atraktivních objektech vhodných pro investici,“ dodává Šmíd z IPM a.s.

Pavel Šmíd je zkušeným odborníkem na průmyslové nemovitostí v Čechách i dalších zemích střední Evropy. V roce 2009 založil portál Sklady.cz, zaměřený na pronájem a prodej skladových hal a poskytování logistických služeb. Posledních pět let se v rámci společnosti IPM a.s. stará také o investiční aktivity KKCG Real Estate Group. Dále je spoluzakladatelem investiční platformy KINTARA.io, která umožní online investovat do nemovitostí na celém světě; a to za použití blockchainových technologií, umělé inteligence, NFT tokenu.

 

 

Zdroj: HN.cz

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.