Úvod > Novinky > CTP sníží ve Spielberku produkci odpadu z 300 na 55 tun ročně. Do modernizace areálu investuje téměř 40 milionů korun

CTP sníží ve Spielberku produkci odpadu z 300 na 55 tun ročně. Do modernizace areálu investuje téměř 40 milionů korun

31.8.2020 - Developerská společnost CTP Invest zmodernizuje kancelářský areál Spielberk blízko centra Brna. Cílem je snížit energetickou spotřebu a v konečném důsledku také omezit uhlíkovou stopu, kterou za sebou areál zanechává. Do modernizace energetického systému investuje CTP téměř 40 milionů korun.

t5K_l6TA

Společnost plánuje kancelářský areál s deseti budovami a zhruba 4000 pracovními místy přeměnit na oblast s nulovým netříděným odpadem.

autor: CTP Invest

Společnost nahradí současné světelné zdroje v areálu LED svítidly, energii si začne vyrábět z fotovoltaických panelů a instaluje také systém řízení energie. Vymění chladící jednotky a vzduchotechniku. Ročně tak uspoří až 955,22 MWh energie, což představuje snížení emise skleníkových plynů o 872,97 tun za rok. “Chceme být lídrem přechodu na provozně uhlíkově neutrální ekonomiku a v Brně jím určitě již jsme. Nejen že stavíme a rekonstruujeme budovy tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí, ale také motivujeme jejich uživatele k ekologickému chování,” řekl Jiří Kostečka, který za rozvoj aktivit CTP v Brně odpovídá.

Bez směsného komunálního odpadu

Projekt modernizace a snížení energetické spotřeby areálu Spielberk je součástí dlouhodobé strategie CTP Invest, která plánuje kancelářský areál s deseti budovami a zhruba 4000 pracovními místy přeměnit na oblast s nulovým netříděným odpadem. Z analýzy, kterou vloni provedl Institut cirkulární ekonomiky, vyplývá, že při správném třídění odpadu by se jeho produkce měla snížit z 302 tun na pouhých 55 tun ročně.

„Rozmístění odpadkových košů u pracovních stolů lidi nijak nemotivuje k tomu, aby třídili odpad. Je pro ně jednodušší vyhodit vše do koše pod stolem, než se zvednout a donést to na chodbu a roztřídit. Pokud chcete lidi přimět chovat se odpovědně, musíte jim k tomu vytvořit podmínky,” vysvětlil Kostečka.

Developer a provozovatel kancelářského areálu Spielberk nyní jedná s nájemci o dalších krocích, které povedou k poklesu produkce odpadu a přitom nesníží komfort uživatelů nemovitostí. Pokud se strategie nulového netříděného odpadu na Spielberku osvědčí, plánuje ji developer postupně zavádět také ve svých průmyslových parcích.

Cíl: uhlíková neutralita

Společnost CTP Invest chce být do roku 2023 chce být provozně uhlíkově neutrální. Modernizuje své již postavené nemovitosti, staví kvalitní nové a všechny je postupně certifikuje podle enviromentální certifikace BREEAM nebo WELL.

Aktuálně společnost investovala do výsadby a pořízení milionu metrů čtverečních lesa u Mladé Boleslavi a za každý metr čtvereční nově zastavené plochy další metr čtvereční lesa vysází. V brzké budoucnosti také osadí střechy svých parků fotovoltaickými elektrárnami o výkonu přesahujícím 20 megawatt-peak a výhledem až 250 MWp.

Developerská společnost CTP nizozemského podnikatele Remona Vose se věnuje také proměně starých areálů. Například revitalizuje jeden z nejvýznamnějších brněnských brownfieldů. V části areálu továrny Zetor v Brně-Líšni tak vznikne moderní průmyslový park za 1,5 miliardy korun.

Stranou zájmu CTP nejsou ani relativně menší městské sklady. Například blízko Nupak u Prahy, směrem k dálnici D1, připravuje park o ploše zhruba 11 700 metrů čtverečních s pěti samostatnými jednotkami určenými právě pro městskou logistiku.

05H9zRAQ

Současné světelné zdroje nahradí LED svítidla. 

Autor / zdroj: CTP Invest
 

Zdroj: https://logistika.ihned.cz/

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.