Úvod > Novinky > Evropský parlament zakázal zeměpisné blokování

Evropský parlament zakázal zeměpisné blokování

20.3.2018 - Blokují vás cizí e-shopy, protože jste z České republiky? Evropský parlament v únoru schválil nařízení zakazující takzvané zeměpisné blokování při nákupech přes internet. Obyvatelům členských států Evropské unie by se měl tímto nařízením rozšířit přístup k zahraničním nákupům produktů bez toho, aby je internetová stránka zablokovala nebo aby potenciální zákazníky automaticky přesměrovala na jiný web z důvodu jejich státní příslušnosti, místa bydliště nebo dočasného pobytu.

blokování

Toto nově schválené opatření se bude vztahovat například na on-line rezervace hotelového ubytování, pronájem automobilů nebo koupi vstupenek na koncerty. Nebude se týkat zboží chráněného autorskými právy či letenek. Obchodníci tak klientům v rámci EU podle nového nařízení budou muset nabídnout zboží či službu a to za stejnou cenu a za stejných podmínek.  Opatření se bude vztahovat na nákup a doručení zboží, pokud doručení do daného členského státu obchodník nabízí ve svých obecných podmínkách.  Dále se bude vztahovat také na zboží k vyzvednutí a na elektronicky poskytované služby, které nejsou chráněné autorským právem.

„Diskriminace, kterou chceme odstranit, se dnes týká zhruba dvou třetin on-line firem a velmi často se projevuje v různé ceně pro zákazníky z různých zemí. Nebo tím, že je zákazník v některé z fází nákupu zablokován či přesměrován na stránky zprostředkovatele prodeje. Jindy prodejce požaduje při platbě kreditní kartu ze 'své' země, neumožní prohlédnout celý detail nákupu a podobně. Tyto i další praktiky by od letošních Vánoc měly být minulostí,” uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová, která je stínovou zpravodajkou materiálu za frakci ALDE a zároveň místopředsedkyní Výboru pro jednotný trh a ochranu spotřebitele (IMCO).

Nařízení se vztahuje jak na prodej zboží, tak na poskytování služeb. Mezi výjimky však patří služby obecného zájmu nehospodářské povahy, mezi které patří například aktivity vládních a nevládních neziskových organizací. Dále zdravotní služby, finanční, sociální a audiovizuální služby a také činnosti spojené s výkonem veřejné moci, sociální služby poskytované státem nebo soukromé bezpečnostní služby. Výjimku tvoří také služby související s obsahem chráněným autorským právem nebo nehmotná díla, jako jsou elektronické knihy nebo streamovaná hudba. Evropská komise by se měla do dvou let zabývat možností rozšíření působnosti předpisu i na tento typ produktů. Komise se rovněž zavázala přezkoumat možné rozšíření působnosti nařízení na oblast audiovizuálních služeb a služeb v oblasti dopravy, například na nákup jízdenek nebo letenek.

„Nařízení o zeměpisném blokování některé z těchto diskriminačních praktik omezí a usnadní spotřebitelům přístup k řadě zboží a služeb. Práce na dotváření férového vnitřního trhu, kde mají spotřebitelé rovný přístup ke zboží a službám, ale také kde nejsou vědomě a úmyslně klamáni, však jeho přijetím rozhodně nekončí,” řekla na plenárním zasedání europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).

Zákazníkům se s tímto nařízením otevírají nové možnosti, protože získávají právo nakoupit zboží od zahraničních obchodníků a mohou také porovnávat ceny v rámci Evropské unie. Kdo však do naší republiky nedodával, nemá povinnost začít, takže tato změna zřejmě nebude příliš zásadní. Nařízení bylo na začátku února schváleno Evropským parlamentem a Radou Evropské unie a nyní jej musí formálně schválit členské státy. Česká republika tuto iniciativu vítá a s jejím přijetím by souvisela změna některých zákonů týkajících se především dozoru, sankcí a řešení sporů mezi obchodníky a spotřebiteli.

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.