Úvod > Novinky > Karel Komárek koupil v Polsku továrny za miliardu

Karel Komárek koupil v Polsku továrny za miliardu

15.10.2018 - Český miliardář Karel Komárek začal v Polsku nakupovat průmyslové nemovitosti. Za tímto účelem byla založena nová investiční společnost IPM – Industrial Portfolio Management a.s., kde má Komárek majoritní podíl.

5213460_kkcg-real-estate-prumysl-reality-polsko-v0

Zdroj: www.e15.cz

Akvizice jinak řídí jeho lidé z KKCG Real Estate a Management společnosti IPM a.s., který vlastní zbytek firmy v čele s Pavlem Šmídem a Markusem Dvorakem.

IPM a.s. má  na akvizice tři miliardy korun; a zatím koupila v Polsku pět průmyslových areálů s dodavateli pro automobilový průmysl. Kupní cena je 41 milionů eur, tedy asi jedna miliarda korun. Prodávajícím byl polský podnikatel. Nemovitosti se nacházejí u dálnic v jihozápadní části Polska. Pro KKCG Real Estate to znamená rozšíření záběru na realitním trhu. Poprvé se vydala za hranice České republiky. Poprvé rovněž nakupuje již postavené a pronajaté nemovitosti. Dosud se realitní divize Komárkovy skupiny věnovala hlavně výstavbě bytů v Praze.   

„Cílem této prvotní akvizice je vytvořit v Polsku silné a stabilní portfolio průmyslových nemovitostí,“ řekl pro E15 Premium ředitel KKCG Real Estate Petr Pujman. Třicet procent z ceny transakce dala KKCG ze svého. Úvěr poskytla polská část banky ING. Nemovitosti jsou nedávno postavené. V koupených halách vyrábějí firmy dodávající díly automobilkám typu Volkswagenu, Fordu nebo Jaguaru. Mezi nájemci je například japonský výrobce kompresorů Sanden nebo německý výrobce automobilových dílů Benteler. Nájemní smlouvy mají v průměru uzavřené na více jak deset let. Kontrakty navíc garantují mateřské společnosti. „Průmyslový segment skýtá v realitách zajímavý výnos. Současně jsou to z hlediska údržby a správy relativně jednoduché budovy a generují bezpečný příjem,“ uvedl k důvodům expanze Pujman.

Akvizice na polském trhu tím však pro Karla Komárka zdaleka nekončí. Na investice do průmyslových realit má celkem tři miliardy korun. Třicet procent jsou vlastní zdroje, zbytek úvěry. O dalších transakcích již IPM a.s. v tuto chvíli jedná. Cílem je mít v Polsku kolem deseti budov.   „Polsko je veliký trh a stále tam lze nakoupit za ceny, které již v České republice nejsou. Země je navíc logisticky velmi dobře napojená na západ i východ,“ doplnil šéf KKCG Real Estate. Jeho slova o levnějších nemovitostech v Polsku potvrzují i realitní agenti. Zatímco v Polsku byly výnosy u nejlepších průmyslových nemovitostí v září na šesti procentech, v České republice to bylo 5,75 procenta.

KKCG Real Estate má v Praze za sebou například výstavbu luxusního rezidenčního projektu v Šáreckém údolí. Další velký bytový projekt Top´rezidence Pomezí rozvíjí v Košířích. U stanice metra Bořislavka připravuje developer výstavbu stejnojmenného kancelářského a obchodního centra.

Zdroj: https://www.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/komarek-koupil-v-polsku-tovarny-za-miliardu-1352300

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.