Úvod > Novinky > Nájezdníci z daňových rájů prohráli soudy o pozemky u Brna

Nájezdníci z daňových rájů prohráli soudy o pozemky u Brna

8.12.2017 - Americký developerský obr Prologis uhájil v dlouholeté soudní bitvě pozemky u Brna určené pro výstavbu logistického komplexu. Proti němu stály firmy z daňových rájů, které se objevily například v insolvenci s fotbalovou Slavií.

Developer Prologis zřejmě uhájí lukrativní pozemky u jihomoravské dálnice. Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance. Podle soudu parcely nepatří do konkurzní podstaty původního majitele Deveplan. Ten v roce 2009 inkasoval od Američanů za 26 hektarů čtvrt miliardy korun. Poté, co Deveplan po prodeji parcel zkrachoval, se přihlásily jako věřitelé firmy z daňových rájů s neznámými vlastníky. Tvrdily, že je smlouva s Prologisem neplatná kvůli právní vadě. Snažily se docílit toho, aby se nemovitosti staly součástí konkurzní podstaty Deveplanu. Zisk z prodeje pozemků by následně putoval do kapsy lidem, kteří jsou ukryti za firmami z exotických destinací.

Ještě ale není všem dnům konec a Prologis nemá zcela vyhráno. Může dojít k dovolání k Nejvyššímu soudu. „O dovolání musí rozhodnout věřitelský výbor. Podle mého osobního názoru by ale asi bylo zbytečné,“ řekl na dotaz deníku E15 insolvenční správce Deveplanu Miroslav Sládek. V roce 2014 to byl ale právě Nejvyšší soud, který přivodil Prologisu nový bolehlav. Developerský obr už totiž jednou celé to soudní kolečko v boji o pozemky absolvoval a vyhrál. Udělal ovšem procesní chybu a kvůli té vrátil Nejvyšší soud celou věc na začátek.

Zmiňované pozemky se nachází u dálnice D52, která má vést v budoucnu až na hranice a zajistit plynulé dálniční spojení s Vídní. Podle původních plánů Prologisu mají u Syrovic vyrůst tři haly celkem o 90 tisících metrech čtverečních. Developer sice svoje aktuální plány s pozemky nekomentoval, ale realitní agenti už mají budoucí haly ve svých nabídkách.

Offshorové firmy, které bojovaly proti Prologisu, bojovaly i v jiných insolvenčních kauzách. Společnost Online Services zaparkovaná na tichomořském ostrově Samoa je kromě kauzy Deveplan známá také insolvenčním útokem na fotbalový klub Slavia. V konkurzu s Deveplanem se objevila také kyperská firma, jež po státu chtěla miliardové odškodné kvůli vytunelovaným CS Fondům z 90. let. 

Zdroj ilustračního fota: Prologis 

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.