Úvod > Novinky > P3 v loňském roce podepsala v průměru jednu novou nájemní smlouvu denně. Za růstem stojí boom e-commerce

P3 v loňském roce podepsala v průměru jednu novou nájemní smlouvu denně. Za růstem stojí boom e-commerce

8.4.2019 - Dlouhodobý investor a developer průmyslových nemovitostí, společnost P3 Logistic Parks, hodnotí předcházející rok jako úspěšný – zčásti i díky strmému nárůstu poptávky po e-commerce službách, které pro svůj provoz potřebují strategicky umístěné sklady napříč Evropou.

P3 Horní počernice

Foto: P3 Prague Horní Počernice

Klientské portfolio P3 se rozrostlo o 20 %, přičemž podíl retail nájemců poprvé v historii společnosti překonal 30 %. Zatímco na českém trhu průmyslových nemovitostí zabírají retail a e-commerce asi 15 %, v českých P3 parcích tvoří kamenné i internetové obchody téměř třetinu a v Praze dokonce až 44 % ploch.

V loňském roce se portfolio P3 rozrostlo o bezmála půl milionu metrů čtverečních, které vyvažuje strategický prodej 250 000 m2 vedlejších aktiv. Společnost v roce 2018 zahájila nebo pokračovala ve výstavbě více než 1,2 milionu m2 BTS a spekulativních developerských projektů, z toho 90 000 m2 v České republice. Obsazenost v parcích P3 zůstává nad 95 %.

„V logistickém byznysu se sešly ideální podmínky – od ochoty k investicím, přes technologické inovace, až po zvýšenou poptávku zákazníků,“ říká Ian Worboys, generální ředitel P3 Logistic Parks. „Logistika dnes představuje jednu z nejatraktivnějších a nejstabilnějších investičních příležitostí. Nadále nás zajímají potřeby našich zákazníků a naše rostoucí portfolio retail klientů oceňuje hlavně náš flexibilní a dlouhodobý přístup, díky kterému se k nám stále vracejí. I díky tomu jsme v minulém roce podepsali v průměru jednu novou nájemní smlouvu každý den, zavázali jsme se k výstavbě více než 660 000 m2 logistických prostor a připravujeme také výstavbu významných spekulativních projektů v Evropě.

Nejvýznamnější smlouvy a projekty P3 za rok 2018

  • Zahájení výstavby prvního G+3 skladu v Evropě; 190 000 m2 pro předního e-commerce klienta v Itálii.
  • Přesně 30 000 m2 high-tech automatizovaných BTS prostor pro Lamborghini a Ducati v italském parku P3 Sala Bolognese.
  • Zahájení BTS výstavby 30 000 m2 pro společnost Airbus v P3 Illescas u Madridu.
  • Téměř 130 000 m2 brownfieldový projekt v německém parku P3 Kamen, kde bylo 37 000 m2 předpronajato společnosti Arvato, jež se zabývá servisem a logistikou telekomunikačních zařízení.
  • Instalace největšího evropského B2B virtuálního studia Virtuplex v parku P3 Prague Horní Počernice
  • Zahájení největší spekulativní výstavby v České republice, 60 000 m2 v P3 Lovosice
  • Development nového vlajkového parku na Slovensku, P3 Bratislava Airport, se 46 000 m2 ve výstavbě pro retailera Action
  • Dokončení 30 000 m2 BTS projektu pro Ingram Micro ve francouzském P3 Lomme
  • Rozšíření parku P3 Piotrków: v roce 2018 bylo dokončeno celkem 54 900 m2 a byla zahájena výstavba dalších 59 000 m2
  • Akvizice 16hektarové plochy vhodné pro výstavbu logistického parku o rozloze 80 000 m2 severozápadně od Bukurešti

Od své akvizice singapurským státním fondem GIC v prosinci 2016 za 2,4 miliardy EUR rozšířilo P3 své portfolio na víc než 4,1 milionu metrů čtverečních pronajímatelné plochy a další pozemky pro výstavbu 1,3 milionu metrů čtverečních ploch. V rámci P3 se společnost rozrostla na víc než 140 odborníků v devíti zemích Evropy. V roce 2018 jmenovala P3 nového ředitele svých aktivit v Německu, Sönke Kewitze, nového ředitele pro Polsko, Bartolomieje Hofmana, a v neposlední řadě také nového ředitele P3 ve Francii, Christopha Chauvarda.

Společnost P3 pro své klienty každoročně pořádá konferenci P3 Momentum orientovanou na trendy z oblasti real estate a technologií. V říjnu se na ní v Praze sešlo více než 200 zástupců z řad odborníků z byznysu i zákazníků P3.

„V době tzv. ‘informační éry‘ se objevuje několik univerzálně platných pravidel. Zejména orientace na zákazníka se stává jádro nového směřování byznysu. Personalizace, servitizace a automatizace mění způsob, jakým se dělá byznys, a tím pádem se mění i potřeby pro skladování, kompletaci a distribuci zboží. Žijeme v zajímavém období plném kreativních i rušivých vlivů, a proto P3 považuje za svou povinnost tyto trendy sledovat, zkoumat a předávat svým klientům,“ vysvětluje v souvislosti s P3 Momentum Ian Worboys.

P3 se také jako první developer průmyslových nemovitostí připojil k iniciativě OSN Global Compact. Zavázal se přijmout udržitelné a společensky odpovědné zásady podnikání a pokračovat v tom, co již dělá - implementovat ve svých parcích zelené technologie, zajímat se o komunity v okolí svých parků a spolupracovat s akademickou i odbornou sférou s cílem vytvářet lepší průmyslové prostory.

Ilustrační foto: P3 Sala Bolognese

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.