Úvod > Novinky > Zuří platová válka mezi e-shopy, které shánějí před Vánocemi zoufale tisíce pracovníků

Zuří platová válka mezi e-shopy, které shánějí před Vánocemi zoufale tisíce pracovníků

22.11.2017 - Vůbec nejnáročnější zkouška v historii čeká české internetové obchody. E-shopy jsou nuceny nabírat až tisíce sezónních zaměstnanců a to kvůli očekávaným rekordním tržbám spojeným s vánočními prodeji. Díky rekordně nízké nezaměstnanosti musejí zaměstnancům nabízet vyšší mzdy než dříve. Proto se obrátily i na agentury svážející pracovníky z okolí.

Prodeje přes internet vyvrcholí v polovině prosince. "Z našich zkušeností vyplývá, že Češi zřejmě nejvíc utratí v týdnu, který začne pondělím 11. prosince. Tento týden je ideální pro poslední odeslání objednávek,“ doporučuje výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Kurýrní společnosti také chystají posily, otevírají nová depa a nabírají další řidiče. Těch je ale nedostatek, hrozí proto opakování loňské krize se zpožděnými zásilkami zboží. Amazon, největší internetový obchod světa, oznámil masivní nábor zaměstnanců. V Česku zaměstnává pět tisíc stálých pracovníků. Na Vánoce se chystá posílit své distribuční centrum v Dobrovízi dalšími dvěma a půl tisíci sezónních zaměstnanců. Největší český e-shop Alza nabere, podobně jako Notino, asi pět set pracovníků, dvojka na trhu Mall tři sta, Euronics a Kasa přes dvě stě, Zoot sto. E-shopy shánějí posily před Vánoci v době rekordně nízké nezaměstnanosti, proto bude zvládnutí extrémního vánočního náporu letos složitější. Většina e-shopů se rozhodla využít agentury, které sváží zaměstnance i z více než stokilometrové vzdálenosti. Zejména pak z Ústeckého kraje, kde je míra nezaměstnanosti nejvyšší.

Hrubé mzdy, které jednotlivé e-shopy nabízejí, se ovšem různí. Nejvíc nabízí Amazon – přes padesát tisíc za dva měsíce, Alza láká zaměstnance v logistice za mzdu 28 tisíc. Euronics a Kasa lákají na průměrnou hodinovou mzdu sto až sto sedmdesát korun a brigádníci Notina dostanou hodinovou sazbu mezi sto až dvěma sty korun. Mall odmítl tuto informaci zveřejnit. „Nejvíce lidí potřebujeme v listopadu a prosinci, proto máme v té době nejštědřejší bonusový systém,“ přibližuje praxi prakticky všech e-shopů Radka Ostřížková, manažerka lidských zdrojů společnosti Notino. E-shopy hledají lidi hlavně do skladů. „Jde o obsluhu strojů, přebírání zboží z regálů a jeho balení,“ dodává mluvčí Mallu Jan Řezáč. "Situace je pro zaměstnavatele kritická, na trhu je nedostatek lidí. Většina firem potřebuje každoročně více zaměstnanců, ti ale nejsou. Výsledkem je jakási cenová válka, kdy se při zvýšení hodinové mzdy přesunou pracovníci k jiné firmě, ale jen do doby, než další společnost, často ta původní, znovu zvýší sazbu. Zaměstnávání cizinců je nezbytností," podotýká Andrea Burgerová z obchodu Zoot. 

tržby eshopů

*Hodnota pro rok 2017 představuje odhad Asociace pro elektronickou komerci 

Nenašli jste, co hledáte?

Zkuste změnit parametry vyhledávání nebo nás kontaktujte na +420 222 703 245.